3 lip

Budowa domu – co należy wiedzieć?

Własny dom to marzenie wielu osób i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Ale trzeba w tym miejscu od razu stwierdzić, że akurat to marzenie udaje się spełnić. Nawiasem mówiąc, budowa domów w obecnej dobie wygląda zupełnie inaczej niż przed laty. Kiedyś budowano tzw. sposobem gospodarczym i dlatego też cała inwestycja przeciągała się w nieskończoność w czasie. Do tego jeszcze dochodziły kłopoty z zakupieniem potrzebnych materiałów, bo sklepy przecież świeciły pustkami. A kiedy wreszcie można się było wprowadzać do upragnionych czterech ścian, okazywało się, że nie bardzo jest komu, bo dzieci „nagle” dorosły i wyfrunęły z rodzinnego gniazda.

Ale to już, na szczęście, przeszłość i nie ma najmniejszego sensu do niej wracać. Dzisiaj buduje się i szybciej, i łatwiej, bo w branży, jaką jest budownictwo, dokonała się prawdziwa rewolucja. Zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych i nowoczesnych materiałów to w zasadzie tajemnica współczesnych budowlańców. Nie dziwi więc fakt, że nowe domy wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Można chyba stwierdzić, że budownictwo ma się dobrze. To pozytywne, bo przecież ludzie kuszą gdzieś mieszkać. Nie da się funkcjonować pod przysłowiowym mostem, szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Jedni stawiają więc na własne domy, inni natomiast decydują się na mieszkanie w bloku. No cóż, każdy ma jakieś swoje priorytety i preferencje i niech tak zostanie, bo gdyby wszyscy myśleli tak samo, nasz świat byłby po prostu nudny, a tak jest ciekawiej i bardziej kolorowo.

Budowa domów w dużej mierze udaje się dzięki temu, że przeciętny Kowalski może liczyć na kredyt hipoteczny. Mało kogo stać, aby nowy dom zafundował sobie za swoje oszczędności. Nasze zarobki nie należą do zbyt wysokich i gdyby nie kredyty czy inne pożyczki, byłoby krucho. Wprawdzie nasi politycy obiecują nam świetlaną przyszłość, ale jakoś żaden z nich nie podaje jakiś wiążących terminów. No cóż, zawsze pozostaje mieć nadzieję, wszak ta umiera ostatnia… Tymczasem kredyt hipoteczny jest nas w stanie uratować. Oczywiście, nie wszyscy mogą liczyć na takie udogodnienie, bo nim bank pożyczy nam choćby złotówkę, musi bardzo dokładnie sprawdzić, czy będziemy w stanie spłacić nasze zadłużenie. Innymi słowy mówiąc, musimy wykazać się tzw. zdolnością kredytową. No cóż, banki to nie organizacje non profit, tylko instytucje finansowe, które muszą na nas zarabiać. W każdym razie dobrze, że banki chcą i mogą pożyczać potrzebne
nam środki, bo na pewno gros z nas nie byłaby w stanie nigdy zamieszkać we własnym domu czy mieszkaniu.

Kredyt hipoteczny ma to do siebie, że nie jest tak wysoko oprocentowany jak inne, a więc to już ważna rzecz. A do tego jeszcze ma charakter długoterminowy. W zasadzie wszystkie banki funkcjonujące na naszym rynku udzielają kredytów hipotecznych, więc nie ma praktycznie najmniejszego problemu ze znalezieniem takiego kredytu, jaki nam będzie najbardziej odpowiadał. Poszukiwania warto rozpocząć od swojego banku, bo być może dostaniemy w nim jakiś dodatkowy bonus.