12 mar

Co warto wybrać – indywidualny projekt domu czy ten gotowy

Chęć bycia właścicielem własnego domu jednorodzinnego towarzyszy coraz większej liczbie osób. Trend przenoszenia się ze wsi do ośrodków miejskich z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestaje być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na obszarach podmiejskich w coraz szybszym tempie budowane są osiedla domków jednorodzinnych. Miejsca takie bardzo często określa się jako sypialnie wielkich miast. Duża grupa ludzi decyduje się również na kupno działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takim przypadku, zanim rozpocznie się budowę trzeba wybrać optymalny projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – jakie rozwiązanie jest lepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakimi zaletami może poszczycić się gotowy projekt

Projekt domu z katalogu, to rozwiązanie które umożliwia ogromne oszczędności, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o kwestie finansowe. Wybór w kolorowych katalogach jest na prawdę bardzo duży. Niemal każdy, bez względu na gust czy wymagania powinien znaleźć projekt, jaki będzie mu się podobał. Przeglądając gotowe projekty domu, spora grupa osób skupia uwagę na kolorowych wizualizacjach przedstawiających efekt ostateczny. Jest to zapewne element, warty uwagi. Jednakże oprócz tego, iż będzie się dokonywało wyboru w oparciu o wizualizację, należy sprawdzić także szczegółowe plany budynku, w których uwzględniono na przykład wielkość i rozkład konkretnych pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać o tym, że każdy zakupiony projekt musi zostać właściwie przystosowany do terenu – nie w każdej lokalizacji można zrealizować konkretny projekt. Prócz zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada gotowy projekt? Wśród wielu plusów wymienić da się także, to iż do projektu z katalogu można wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście ma to miejsce zawsze po uwzględnieniu dodatkowych opłat, jednakże w przypadku kiedy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością okaże się to lepszym rozwiązaniem, niż tworzenie projektu domu od podstaw. Nie ma co ukrywać, że projekt z katalogu posiada także nieliczne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – większość projektów jest do siebie dosyć podoba, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą być niezadowoleni. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem będzie realizacja indywidualnego projektu.

Projekt domu na indywidualne zamówienie

Alternatywnym rozwiązaniem, które jest dostępne na rynku, jest możliwość zamówienia indywidualnego projektu domu. Powinny o takim rozwiązaniu pomyśleć osoby z zasobniejszym portfelem oraz takie dla których ważna jest oryginalność projektu. Plusem takiego rozwiązania jest to, iż projekt tworzony jest na indywidualne zamówienie i w miarę możliwości technicznych uwzględniane są w nim wszelkie sugestie osoby zlecającej. Projekt taki jest też wykonywany pod konkretny teren, przez co nie będzie miała miejsca sytuacja, iż to co pięknie na papierze wygląda, nie będzie mogło być stworzone w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, który da się wyszukać w wielu folderach. Jednak płacąc wysoką cenę otrzymuje się pewność oryginalności projektu. Trzeba również uzbroić się w cierpliwość – jego zaprojektowanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów do korekty.