Czy mieszkanie bezczynszowe jest dobrym wyborem?
Wiele ludzi chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy podejmują decyzję o mozolnej budowie własnego domu, bo wiedzą, iż jest to inwestycja na wiele lat. Często także pokutuje przekonanie, iż lepiej wybudować dom niż kupić mieszkanie, za mieszkanie w którym będzie trzeba uiszczać opłatę czynszową. W ogólnym rozrachunku nie uwzględnia się w ogóle tego faktu, iż dom poza bieżącymi kosztami, także niejednokrotnie jest źródłem niespodziewanych wydatków, które to trzeba pokryć z własnej kieszeni. Płacąc czynsz nie musimy się przecież martwić o wyremontowanie budynku, na przykład. odświeżenie elewacji, czy troskę o zieleń wokół osiedla, ponieważ takimi sprawami zajmują się organy administracyjne. Skoro korzystając z jednego budynku musimy pogodzić się z faktem, iż awarie pokrywamy w opłacie administracyjnej. Nie jest więc prawdą, iż mieszkanie w domu jest po poniesieniu kosztów budowy tańsze. Jeśli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy miesiącami czekać na wybudowanie nowego lokum, zamiast budować dom, możemy kupić nowe mieszkanie.
Jeśli jesteśmy przeciwnikami ponoszenia dodatkowych opłat, możemy zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe. Warto jednakże zdawać sobie sprawę z tego, iż na takim osiedlu nie jest się pozbawionym całkowicie dodatkowych kosztów, np. utrzymania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, iż wszelkie koszty naprawy, czy awarii, jakie dotyczą budynku jego lokatorzy ponoszą wspólnie. Można więc stwierdzić, że idea bezczynszowego mieszkania jest opłacalna do chwili wystąpienia jakiegoś problemu, który będzie wymagał większych wydatków pieniężnych. Niemniej jednak zamieszkując dom jednorodzinny także nie można być pewnym, iż dach nie zostanie zerwany przez wichurę i będzie trzeba ponosić wysokie koszty naprawy. W sytuacji mieszkania bezczynszowego mamy pewność chociaż, iż przy tego typu zdarzeniach nie będziemy ponosić kosztów wyłącznie sami. Ideałem jest kiedy całość społeczności sąsiedzkiej dogadują się ze sobą jednakże często to się nie zdarza. W budynku bezczynszowym lokatorzy sami nim administrują, muszą więc dochodzić do porozumienia w sprawach które dotyczą ich wszystkich. W przypadku zwyczajnych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszelkimi usterkami i remontami w budynku, jak również utrzymywaniem czystości na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc lokal bezczynszowy nie wszystkim z tych względów będzie się podobać.
Deweloperzy chwalą propozycje lokali bezczynszowych jako pozbawionych wad, jednak jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga starań o wzajemne przyjazne relacje i czasem umiejętności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie z opłatą administracyjną i nie martwić się nazbyt o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony skutków ubocznych jednak każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często jest z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania jakie znajdują się w ofercie dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się niesłabnącą popularnością, gdyż lepszy mały, ale własny kąt aniżeli wynajmowanie mieszkania. Nie zanosi się na to, aby sytuacja ta miała się zmienić w przez kilka najbliższych lat.