13 lut

Czy warto zdecydować się na kominki pelletowe

Wiele domostw ogrzewana jest węglem. Niestety spalanie tego paliwa grzewczego jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, jak i środowiska naturalnego. Przyczynia się do powstania smogu, który jest cichym zabójcą. Oczywiście można zdecydować się na ogrzewanie domy gazem, czy też prądem, ale to niestety wiąże się z wysoki kosztami.
Obecnie coraz popularniejsza staje się technika grzewcza oparta na pellecie. Ta moda przywędrowała do Polski z Niemiec. To małe, drobne kawałki, będące odpadami, czy wiórami są zdecydowanie bardzie ekologiczne niż węgiel.
Jednak jeżeli zdecydujemy się na pellet musimy wiedzieć, że czeka nas wymiana pieca, na specjalny. Wiąże się to z dosyć wysokimi kosztami. Jednak inwestycja zwraca się już po roku, bądź dwóch. Warto też zauważyć, ze pellet jest czystym materiałem i nie powoduje zabrudzenia zarówno kotłowni, jak i pieca. Jednak oczywiście należy wybierać, który posiada certyfikaty potwierdzające jego jakość i wysoką kaloryczność.
Kocioł na pellet jest nowoczesnym urządzeniem. Najnowsze modele są sterowane za pomocą panelu dotykowego, który pozwala na wybranie odpowiedniej temperatury, którą można zmieniać według naszych potrzeb. Ponadto nowoczesne piece nie wymagają rozpalania, wszystko odbywa się w pełni automatycznie. Jest to niewątpliwie bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób zapracowanych. Nie ma również konieczności dokładania do pieca, gdyż pellet spala się nawet do kilku tygodni. Ta oszczędność czasu i pieniędzy jest doskonałym rozwiązaniem. Dedykowana jest osobą, które lubią funkcjonalne rozwiązania. Ozdobą wielu domów jest kominek, który niekiedy wykorzystywany jest do ogrzewania całego domu. Choć sprawdza się raczej przy małym metrażu. Niestety wadą kominka jest brud, który tworzy się ze spalania drewna. Ponadto trzeba znaleźć miejsce na drewutnię, co nie zawsze jest możliwe. Dlatego dużo osób rezygnuje z klasycznych kominków na rzecz tych elektrycznych. Jednak lepszym rozwiązaniem jest kominek na pellet. Ta doskonała opcja, pozwala nawet na ogrzanie domu o zdecydowanie większym metrażu.
Kominki na pellet dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki temu sprawdzą się w każdym, nawet najmniejszym salonie. Duży wybór i mnogość wzorów pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego. Idealnie komponuje się ze stylem retro, jak i nowoczesnym, czy też klasycznym. Niewątpliwą zaletą tego typu kominków, jest to, ze nie ma potrzeby trzymania pelletu w salonie. Kominki są w pełni zautomatyzowane. Nie ma konieczności rozpalania, jak i dorzucania. Wystarczy tylko włączyć kominek na pellet, za pomocą przycisku oraz ustawić temperaturę. To również bezpieczeństwo stosowania i czystość, gdyż popiół wystarczy usunąć tylko raz na miesiąc. Sami również możemy zaprogramować o której kominek ma się włączyć. Porównując cenę drewna i pelletu, a także ilość potrzebną do spalenia łatwo można zauważyć, że pellet jest zdecydowanie tańszy. Również zakup kominka i wykonanie całej instalacji oscyluje na poziomie 25 tysięcy zł, a tradycyjnego kominka jest droższe o około 5 tysięcy zł.