3 lip

Czym się kierować podczas wyboru działki budowlanej?

Budowa domu jest rozpoczęciem nowego etapu w życiu. Każdy z nas ma w głowie plan swojego wymarzonego lokum. Innego niż sąsiadów, znajomych. Chcemy mieć swój kąt, w którym poczujemy się swobodnie i dobrze.
Jednak zanim rozpoczniemy stawianie „pierwszych cegieł” należy zrobić dogłębne rozeznanie w temacie działek budowlanej.

Warto pamiętać, że kupno działki budowanej czy rolnej, nieraz jest trudniejsze niż kupno mieszkania. Zanim podpiszesz umowę kupna musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Po pierwsze:

Przed kupnem działki sprawdź ukształtowanie terenu. Z reguły decyzję o zakupie konkretnej działki podejmujemy kierując się jej ceną. A należy wziąć po uwagę również jej powierzchnię. Optymalna powierzchnia budowy domu jednorodzinnego to co najmniej 700m2. Powierzchnia ta pozwoli Ci na bezproblemowe zaprojektowanie domu z ogrodem.

Czytając interesujące nas ogłoszenie ważnym aspektem jest kształt działki. Problemy mogą stworzyć działki o nieregularnych kształtach. Nieregularny kształt działki może spowodować, że trudno będzie znaleźć odpowiedni projekt i być może konieczne będzie zamówienie indywidualnego, znacznie droższego.

Księga wieczysta

Aby poznać historię interesującej nas działki należy zapytać jej właściciela o numer Księgi Wieczystej i sprawdzić ją samodzielnie na stronie internetowej.

Dojazd do działki

Wybierając naszą działkę należy pamiętać, że działka musi posiadać drogę dojazdu o określonej przez władze lokalne szerokości. Nie ma problemu jeśli jest to droga publiczna. W przypadku, jeśli konieczny będzie dojazd przez inne działki, których nie jesteśmy właścicielem, niezbędne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Ważnym elementem jest określenie jak wygląda utrzymanie tej drogi w sezonie zimowym i kto odpowiada za jej odśnieżanie i ewentualne naprawianie.
Działka na odludziu to z reguły dodatkowe koszty doprowadzenia mediów, utwardzenia drogi dojazdowej, a także ochrony naszego mienia.

Gdzie budować?

Najważniejszym elementem możliwości postawienia domu jest korzystny wynik mapki w planie zagospodarowania przestrzennego – czyli dopuszczenie działki pod teren do zabudowy. Ten plan jest dostępny w gminnym wydziale architektury i urbanistyki. Jeżeli jest zatwierdzony, trzeba sprawdzić jaka zabudowa jest dopuszczona. Niestety większość gmin nie posiada takiego planu – wtedy nie trzeba się nim przejmować, ale istnieje ryzyko, że obok naszej posesji w ciągu paru lat powstanie oczyszczalnia lub wysypisko śmieci.

Badanie gruntu

Jeżeli nie jesteś pewien, co kryje w sobie ziemia, warto zdecydować się na badania gruntu. Jest to zazwyczaj seria odwiertów, która pozwala lepiej dobrać strukturę fundamentów. Mając wiedzę o rodzaju gruntu, poziomie wód gruntowych, będzie łatwiej zaprojektować przyszły dom.
Często poszukuje się działek w pobliżu cieków wodnych. Dlatego warto sprawdzić, czy grunty nie są terenami zalewowymi.

Media

Doprowadzanie mediów do działek często okazuje się bardzo kosztowne, aby uniknąć „ukrytych kosztów” należy sprawdzić informację o uzbrojeniu działki, którą można znaleźć w wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Kiedy wyszukana przez nas nieruchomość została już sprawdzona, należy podliczyć wszystkie dodatkowe koszta, związane z wyżej wymienionymi aspektami. Dopiero po tak dogłębnym sprawdzeniu można dokonywać zakupu.