13 lut

Dom – ale jak?!

Posiadasz piękną działkę, masz wystarczające finanse, a przynajmniej przyznany kredyt i wiesz, że Twoim największym marzeniem byłoby postawienie bajkowego domu? To już niemalże wszystko – pozostaje wybór projektu i… momencik. Odpowiedni projekt domu to nie lada wyzwanie dla każdego śmiertelnika. Przecież nawet najwybitniejsi architekci dopiero po sfinalizowaniu budowy widzą własne błędy i brak funkcjonalności poszczególnych fragmentów, czego nie można było uniknąć na etapie kreślenia projektu. Czy ten kłopot porusza również Ciebie? Jakie stoją przed Tobą możliwości wyjścia z takiej patowej jakby się mogło zdawać, sytuacji?
Niektórzy wybierają gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę całkiem dużo pozytywnych stron i parę z nich opiszemy Wam w kilku punktach:
1. Gotowy projekt bywa niedrogi. Z jakiego powodu tak właśnie jest? Dlatego że nie jest unikalny i jest opcja, żeby go sprzedać wielokrotnie różnym osobom. Nie wydaje więc na niego jedna osoba 20 tysięcy, ale w sumie parę osób po dwa tysiące i tej wielkości koszt się zwraca, a później zarabia na siebie. Jest to jak widać korzystne dla obu stron. Wiadomo, nie będziesz mieć jedynego w swoim rodzaju lokum, poza tym na działce po sąsiedzku może powstać dokładnie taki sam dom, ale to już wliczasz na poczet niższej ceny.
2. Gotowy projekt jest przetestowany. Gdzie ulokować sypialnię, gdzie miejsce pracy, kuchnię z salonem czy oddzielnie, a jadalnia, a łazienki? Nie masz doświadczenia, co jest wygodne i działa dobrze? Zaufaj więc projektom już wykonanym. Nie są prawdopodobnie bez wad, i w każdym pojawi się coś, co nie będzie Ci odpowiadało, jednak zauważ, że skoro mnóstwo osób takie mieszkanie wybiera, to znaczy, że ono działa i spełni różne podstawowe oczekiwania. Będzie po prostu funkcjonalny i nieskomplikowany. Rzecz jasna, niektórzy będą mieć znacznie wyższe oczekiwania i własne pomysły czy udziwnione plany na zagospodarowanie przestrzeni, ale większość jednak tak nie myśli.
3. Jeden projekt mnóstwo opcji. Zdecydowanie znasz gotowce typu „dom w…”, które mają kilka różnych modyfikacji. Jest opcja, żeby wybrać budynek bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami parkingowymi, czy może wybierzesz odbicie lustrzane. Każdą rzecz dopasujesz do prywatnych pomysłów i możliwości Twojej parceli. Dodatkowo w gotowym projekcie architekt zupełnie gratis będzie mógł zastosować kilka wymaganych poprawek i dopasować projekt domu do miejscowych dyspozycji. Nie zapomnij, że nie tylko Tobie ma się nowy budynek podobać, ale musi być kompatybilny z wytycznymi Twojej okolicy.
4. Nie kupujesz kota w worku. Chodzi o to, że domy według gotowego projektu są standardowe, niektóre będą ładniejsze, inne mniej, ale zasada jest taka, iż mniej-więcej przewidzisz czego się spodziewać. Są do obejrzenia wizualizacje, a na niektórych stronach nawet zobaczysz fotografie domów już wybudowanych na podstawie wybranego projektu. To wzmacnia Twoje szanse na satysfakcję z odbioru takiego budynku. Inaczej będzie w przypadku projektu wykonywanego na bazie zupełnie nowego projektu. W tym przypadku może się okazać, że to, co na projekcie wygląda ładnie i przestronnie, w rzeczywistości wyjdzie beznadziejnie.
Z tego względu z projektami jest tyle zabawy i należy się mocno nagłowić, by wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Gdy przed Tobą moment na badanie pod tym kątem sieci – wykorzystaj go maksymalnie jak tylko możesz, żeby potem nie żałować!