3 lip

Działka pod wymarzony dom

Brak komentarzy admin Nieruchomości

Każdy projekt budowlany, zanim przechodzi w etap realizacji, musi być oparty na konkretnej działce ziemi. Zresztą żaden szanujący się i profesjonalny projektant nie wykona projektu, jeśli nie wie jak wygląda działka, na której projekt te ma stanąć. Znajomość miejsca pozwala tak rozmieścić poszczególne elementy nieruchomości, aby ostatecznie eksploatacja jej była jak najbardziej komfortowa. Ale, wracając do działki, należy powiedzieć, że sam jej zakup wcale nie jest taki prosty. Przede wszystkim istnieją różne rodzaje działek.

Jeśli chce się zbudować dom, trzeba wybrać działkę budowlaną. No chyba, że jest okazja nabyć działkę rolniczą, którą można odrolniczyć, zyskując tym samym pozwolenie postawienia na niej nieruchomości. Ale o tym decydują już różne czynniki i wybór działki zawsze jest kwestią indywidualną. A gdy działka jest już wybrana, można przejść właśnie do planów budowy domu. No i tu czas wrócić do biura projektowego. Wizyta w nim powinna być jednak poprzedzona wnikliwą analizą, o jak dużej nieruchomości mowa. Są bowiem małe domki, które kosztują mniej, ale są też i potężne inwestycje, które zmuszają inwestora do potężnych kosztów. Ustalenie widełek finansowych, w których ma zmieścić się inwestycja wydaj się tu kluczowa. Jeśli ktoś bowiem na budowę chce przeznaczyć dwieście pięćdziesiąt tysięcy – powie projektantowi, że chce mniejszy domek. Jeśli kogoś stać na inwestycję w granicach sześciuset tysięcy, może zaszaleć, jeśli chodzi o powierzchnię i architekturę. Czyli kryterium finansowe jest pierwszym branym pod uwagę. A skąd wiedzieć, na jaki dom można sobie pozwolić? Tu z pomocą przychodzą strony firm budowlanych. Bardzo często prezentują one swoje dotychczasowe realizacje właśnie z ogólnymi kosztami.Dzięki temu łatwiej jest określić, na jaki rodzaj domku i jaką przestrzeń życiową można sobie pozwolić.

Wiedząc już doskonale, jak ma wyglądać dom i gdzie ma stać, czas pomyśleć o tym, skąd wziąć środki na sfinansowanie inwestycji. Nie każdy bowiem odziedziczył spadek, czy wygrał w Totka, aby za gotówkę opłacić wszystkie prace budowlane i wykończeniowe. Dlatego też wiele osób korzysta z propozycji banków, które można sprowadzić do wspólnego hasła – kredyt hipoteczny. Swoją nazwę bierze on od hipoteki, czyli prawa na nieruchomości. Osoba decydująca się na taki kredyt zobowiązuje się, że w razie niemożliwości jego spłacenia bank po prostu przejmie daną nieruchomość. A jak wyglądają warunki udzielania takiego kredytu?

Przede wszystkim jest to rodzaj kredytu długoterminowego. Spłaca się go przez wiele lat. No i niestety rata kredytu nie jest mała. Zawsze oscyluje ona w granicach przynajmniej tysiąca złotych. Z drugiej jednak strony biorąc pod uwagę fakt, że wynajem i opłata czynszu co miesiąc generuje potężne koszty, rata nie wydaj się aż takim obciążeniem. Tym bardziej, że gdy kredyt zostanie spłacony, nieruchomość jest wyłącznie własnością inwestora. Czy więc rata kredytu jest w stanie odstraszyć tych, którzy chcą mieć własny dom? Bardzo rzadko.