19 maj

Jak budować ekologicznie?

Brak komentarzy admin Nieruchomości

Coraz bardziej zaczynamy zwracać uwagę na to, jak nasz styl życia wpływa na otaczającą nas przyrodę. Kupujemy ubrania, które są uszyte z ekologicznie produkowanych materiałów, albo decydujemy się na sukienkę czy spodnie wcześniej używane. Zwracamy też uwagę na to, jak wytwarzane jest jedzenie, kosmetyki i inne dobra, z których korzystamy na co dzień. Jak jednak ekologia ma się do budowy domu? Zastanawiasz się, jak postawić dom przyjazny środowisku?

Troska o otoczenie – podstawa ekologicznego domu

Dom ekologiczny to taki, którego położenie oraz budowa nie ingeruje i nie dewastuje otoczenia, w którym się znajduję. Ważne jest, aby uwzględnić to już na etapie projektowania. Jeśli chcesz mieć dom, który nie będzie niszczył istniejącego na danym terenie ekosystemu, poinformuj o tym swojego architekta i wspólnie wypracujecie najlepsze rozwiązania dla Ciebie oraz przyrody. Szczególnie ważne w tym przypadku jest umiejscowienie działki, na jakiej będzie znajdował się budynek. Należy wybrać teren, który nie jest miejscem występowania wyjątkowych gatunków zwierząt lub roślin.

Dom powinien być wkomponowany w otoczenie, to znaczy być miejscem, które swoją zabudową i wyglądem nie odznacza się od otoczenia przyrody. Troska o otoczenie to też właściwa eksploatacja. Dbając o ekologię, należy pamiętać o tym, że ogrzewanie domu, kanalizacja i inne instalacje powinny być również zaprojektowane w tak, aby, jak najmniej ingerowały w środowisko.

Ekologiczne materiały – czyli właściwie jakie?

Jak budować, żeby Twój dom był jak najbardziej ekologiczny? Przede wszystkim z ekologicznych materiałów. Jednym z najlepszych dla środowiska i najmniej szkodliwie wytwarzanych materiałów jest glina. Mimo że nie cieszyła się ona w przeszłości dobrą reputacją, dzisiaj, kiedy coraz więcej osób chce budować ekologicznie – przeżywa swój renesans. Na rynku można już zakupić bloczki z gliny, cegły z suszonej gliny i produkty wytworzone z mieszanki słomy i gliny.

Kolejnym naturalnym surowcem, który pochodzi wprost z otaczającej nas przyrody, jest drewno. Budowa domu z drewna wymaga jednak specjalnego przygotowania. Jeśli zastanawiasz się nad budową domu z cegły czy pustaków, to zwróć uwagę na sposób ich produkcji. Wypalanie cegieł w przemysłowych piecach, generuję duże ilości szkodliwego dymu, który zatruwa zarówno atmosferę, jak i rośliny.

Wykańczanie domu ekologicznego

Jeśli zastanawiałeś się, co to jest dom energooszczędny, czy ekologiczny – to przede wszystkim budynek, którego wykończenie tak samo, jak budowa oparta jest na surowcach z odzysku lub pochodzenia naturalnego.

Co to znaczy materiały z odzysku? Często do wykończenia, stosuje się porzucone przez firmy budowlane surowce, które pozyskuje się przy rozbiórkach budynków lub w trakcie budowy innych inwestycji. Na rynku, wiele firm oferuje kupno takich produktów. Nie należy, jednak robić tego na własną rękę. Firmy, które specjalizują w pozyskiwaniu takich materiałów, sprawdzają, czy drewno lub beton nie są zagrzybione, lub zakonserwowane trującymi dla środowiska chemikaliami.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Budownictwo-Polskie.pl