12 mar

Jak zaplanować aranżację pokoju dziennego

Zaprojektowanie salonu nie jest sprawą prostą. Należy przeznaczyć na tę czynność sporą ilość czasu. Pozwoli to uniknąć licznych błędów, jakie w ostatecznym efekcie mogłyby spowodować brak zadowolenia z osiągniętego celu. W jaki sposób zaaranżować salon, aby był on zarazem funkcjonalny i stylowy?

Jaką funkcję ma spełniać salon?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaką rolę ma spełniać pokój dzienny. Aranżacja salonu powinien uwzględniać jego funkcjonalność. W inny sposób aranżuje się pokój dzienny, który ma spełniać tylko funkcję wypoczynkową. a odmienne podejście do tematu należy wziąć pod uwagę w przypadku kiedy pokój dzienny musi spełniać również odmienne funkcje, na przykład będzie służył jako miejsce do spania.

Jaki styl warto wybrać?

To, w jaki sposób urządzi się salon w dużej mierze zależeć będzie od indywidualnych gustów osób w nim mieszkających. Ogromną popularnością cieszy się ostatnimi czasy minimalistyczny styl skandynawski. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz pewnego rodzaju ascetyzm w aranżacji przestrzeni. Dominują w nim jasne kolory a także ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie nie oznacza to jednak, iż trzeba zapomnieć o wszystkich ozdobach. Dopuszczalne są na przykład wazony na kwiaty oraz obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać zbędnych bibelotów na których zbiera się gruba warstwa kurzu.

Samemu czy korzystając z usług projektanta – metody aranżacji salonu

Możliwości na to, w jaki sposób zorganizować wyśniony pokój dzienny można wymienić przynajmniej kilka. Osoby, które świetnie orientują się w najnowocześniejszych trendach designerskich mogą to zrobić we własnym zakresie. Ci, którzy są mniej pewni w tym temacie, mogą skorzystać z konsultacji doświadczonego stylisty wnętrz. Ciekawych wariantów można również poszukać w Internecie. Bez problemu da się odnaleźć popularne portale internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Z całą pewnością samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu będzie dużo tańszym rozwiązaniem. Jednak osoby które stać na doświadczonego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble powinny znaleźć się w salonie?

Absolutną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być przykładowo wygodna sofa lub rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się zakupi zależy głównie od potrzeb i dostępnego miejsca. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku małżeństw z jednym dzieckiem. Jeśli w mieszkaniu mieszka więcej domowników, to trzeba zadbać o to, aby każda osoba miała zapewnione miejsce do wypoczynku w takim przypadku lepiej kupić narożnik. Poza kompletem wypoczynkowym w pokoju dziennym powinien znaleźć również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Salon to także idealne miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem przestrzeń w której przebywa się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od optymalnego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim odpocząć i w pełni zrelaksować się po męczącym dniu w pracy. W pokoju dziennym można również ustawić regały na książki. Należy pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są modne dodatki. Należą do nich między innymi zasłony, obrazy czy też dywany.