12 Mar

Jaki domek dla jednej rodziny wybrać?

Decydując się na zbudowanie domu, stoimy przed wyborem technologii budowlanej i przyzwoitej firmy, jaka może się poszczycić renomą na rynku. Stereotypowo budowa domów jednorodzinnych, obejmuje w szczególności domy murowane. Zamysłem budowy, jest domek na kilka pokoleń, w jakim będą mogły mieszkać po pewnym czasie dzieci, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na budynek wolnostojący murowany, są technologie które zezwolą zaoszczędzić trochę środków na samej budowie i zagospodarować je na zaaranżowanie wnętrz domku.
Domy z bali to swego rodzaju świeża propozycja na rynku. Aczkolwiek istnieją już od kilku lat, jednak ta technologia najczęściej wykorzystywana jest do budowy domów wolnostojących przeznaczonych, np. na stylizowane restauracje, aniżeli domy mieszkalne. Domy z drzewa nie muszą być wcale mniej trwałe od tradycyjnych murowanych. Konstruowane są z drzewa wywodzącego się z syberyjskich lasów i odpowiednio impregnowane. Pozytywną stroną budowy takiego domku jest przykrótki czas jego skonstruowania, jako że można je wznieść zaledwie w ciągu 7 tygodni.
Budowa domu z bali posiada praktyczne korzyści. W głównej mierze to obniżenie zużytkowania energii. Domek z bali zapewnia odpowiedni mikroklimat, dzięki któremu w domku nie będzie przydatna klimatyzacja. Taka technologia daje również odpowiednią izolację akustyczną, oznacza to, że wygłusza łoskot. Wielką zaletą jest również, większa powierzchnia użytkowa, aniżeli w przypadku budynków murowanych o tym samym metrażu.
Jeżeli aczkolwiek jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na dom murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak w najwyższym stopniu energooszczędny. Poza granicami naszego kraju, sporą popularnością cieszą się domy pasywne. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od innych murowanych, jednak wykorzystane materiały i ocieplenia, a także wybór odnawialnego źródła energii do zasilania, jakie pozwala zmniejszyć rachunki, czyni go najlepszym praktycznym wyborem. Nie jest to w rzeczy samej mało kosztowna inwestycja, natomiast bez wątpienia zwróci się po pewnym czasie, ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji budynku. Dom pasywny jest świetnym wyborem dla rodzinki. Budowa domów jednorodzinnych pasywnych zakłada zwłaszcza, odpowiednią izolację termiczną budynku. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest w tym miejscu podstawą. Najistotniejsze jest zlikwidowanie mostków cieplnych. Każdy jeden etap budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, począwszy od fundamentów. Na dachu przeważnie umieszcza się kolektory słoneczne.
Cena budynku pasywnego to niebagatelny koszt, który jest dwa razy większy od stawiania stereotypowego domku jednorodzinnego. Decydując się jednakże na dom, który będzie nam służył na całe życie wskazane jest zainwestować nieco więcej i po pewnym czasie mieć rzeczywistą korzyść nie tylko z energooszczędnego.
Aczkolwiek jeżeli już zdecydujemy się na postawienie domku i wybierzemy wariant, czy też projekt, warto przede wszystkim odszukać odpowiednią firmę. Dobry i uczciwy przedsiębiorca zatrudnia tylko fachmanów, którzy posiadają również doświadczenie, jak i umiejętności i przeprowadzą wszelakie prace solidnie oraz z kompletnym zaangażowaniem. Ekipa powinna dysponować odpowiednim ekwipunkiem, który przyspieszy pracę.