12 mar

Konstruowanie domków w rozmaitych technologiach

Stawianie domku, to wieloaspektowe logistycznie przedsięwzięcie. Wskutek tego należy znaleźć odpowiednią firmę, zajmującą się budową budynków od początku. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi czynnościami od momentu fundamentowania, poprzez wzniesienie budynku w stanie surowym, aż po zaaranżowanie jego wnętrz. Pozwoli to w rzeczywisty sposób zminimalizować koszty, jakie przecież nie należą do nazbyt małych.
Każda jedna ekipa budowlana wykonuje w pierwszej kolejności kosztorys. Od niego wszystko się zaczyna. Jest on jednakże szacunkowy, bo choć firma stara się dotrzymać założeń, to jednak zawsze mogą wystąpić w pełni nieoczekiwane kwestie, które wywołają podniesienie oryginalnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na koszty, jest technologia budowlana. W znacznym stopniu tańsze od stereotypowych murowanych budynków i cieszące się pokaźną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, wznoszony jest szkielet domu, który zrobiony jest z drewna. Zasadniczy jest każdy odstęp drzewianych słupków, które łączone są za pomocą dwóch oczepów, które łączą także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, przeważnie wełną mineralną. Następnie od wewnątrz układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się następującą warstwę ocieplenia i kładzie się gips służący do ozdoby.
Wiele osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Budowa domów w tej technologii rzeczywiście jest kilkakrotnie tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Najbardziej popularnym zarzutem stawianym takim domom, jest ich mała wytrzymałość. Wiąże się to z ignorancją bądź złymi doświadczeniami z podrzędnymi specjalistami. Przy budowie budynku tego typu, z pewnością nie można oszczędzać na materiale. Jedynie dobrej jakości drzewo zapewni, że dom będzie miał stabilną strukturę. Ogromnie zasadnicza jest również bardzo porządna izolacja ścian na zewnątrz budynku, aby nie dogrzewał się w lecie, a zimową porą błyskawicznie nie wychładzał.
Najoczywistszą zaletą tej technologii jest krótki czas budowy. Nawet w trzy miesiące może powstać dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się ograniczonym budżetem i chce się postawić własny dom, będzie to odpowiedni wybór.
Konstrukcja budynków murowanych jest ciągle najpopularniejsza w Polsce. Najczęstszy dylemat stanowi jednak nagrzewanie domu wielorodzinnego, które produkuje wielkie koszta. Niemało osób postanawia się skusić na systemy solarne, które wiąże się z standardowym ogrzewaniem. Jeśli jakkolwiek buduje się dom od podstaw, warto porządnie zaciekawić się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowanie wymaga monitorowania izolacji termicznej budynku na wielu jej etapach. Żeby jak najbardziej zredukować zużycie energii w takich budynkach w pobliżu kolektorów słonecznych, stosuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni ekologiczny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii budowlanej zależny jest od preferencji i zamożności portfela. Ze względu na wzrastające ceny energii szuka się różnorodnych możliwości w technologiach budowlanych, jakie w odpowiedni sposób zastosowane mogą wywrzeć wpływ na jej zużycie i komfort rezydowania w jak najlepszych przesłankach.