12 mar

Na który projekt domu się zdecydować

Każda osoba, która zastanawia się nad budową domu, w pierwszym kroku musi dokonać wyboru jego projektu. Jest to kwestia dosyć skomplikowana. Dobrze jest w takim względzie wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników, takich jak kubatura budynku, rozkład pomieszczeń, funkcjonalność przestrzeni, jak również ekologiczne rozwiązania. Na rynku nieruchomości przodują w tym względzie dwa modele. Pierwszy z nich to kupno gotowego projektu. dostępnych jest całe spektrum gotowych projektów, także nie powinno być najmniejszego problemu z wyborem najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania. Drugą możliwością jest zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Wybór gotowego projektu domu

Jeżeli chodzi o dokonanie wyboru gotowego projektu budynku, to rozwiązanie to ma szereg zalet. Pośród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty kupna gotowego projektu domu są nieporównywalnie niższe niż jego stworzenie od początku przez biuro architektoniczne. Jako drugą zaletę wskazać warto także szybkość takiego rozwiązania. Owszem, trzeba poświęcić odrobię czasu na to, by znaleźć ten wymarzony projekt, jednak gdy już się go znajdzie wśród setek ofert, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, według którego można rozpocząć budowę. Na trzecim miejscu znajduje się się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba robić – wszystko jest już gotowe. Warto pamiętać o tym, że do gotowego projektu budynku można wprowadzać również niewielkie poprawki, co jest szczególnie ważne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego domu jest nie w pełni satysfakcjonujący.

Indywidualny projekt budynku

Tworzenie od początku projektu budynku to wyzwanie dla osób o bardzo dużych wymaganiach, które mają w głowie jasno określoną wizję tego, jak ma wyglądać ich wymarzone lokum. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o zleceniu stworzenia takiego projektu, należy upewnić się, czy na pewno na rynku da się znaleźć gotowego rozwiązania. Dobrze jest to zrobić chociażby ze względów finansowych – tworzenie projektu od początku może być kilka razy droższe niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma również swoje pozytywne aspekty. Przyszły właściciel budynku ma możliwość zgłaszania projektantowi swoich wizji wykonania planu, które z pewnością zostaną uwzględnione w końcowym projekcie. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to proces krótki, zwłaszcza jeśli projekt ma uwzględniać niestandardowe rozwiązania.

Czynniki które warto uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Zastanawiając się nad budową domu, należy przede wszystkim wiedzieć jaki ma być jego rozmiar. Zupełnie odmienne potrzeby wykazują rodziny z dużą ilością dzieci, w przypadku których kubatura budynku musi być na tyle duża, aby pomieścić wszystkich domowników, a zupełnie odmienna powierzchnia będzie potrzebna w przypadku małżeństwa podeszłego wiekiem, któremu do szczęścia wystarczy domek o niewielkich wymiarach. Trzeba mieć na względzie to, że im większy dom, tym większe opłaty związane z jego ogrzewaniem w przyszłości. Warto decydować się na takie rozwiązania, które nie zdewastują domowego budżetu. Ważne jest także wzięcie pod uwagę potrzeb każdego z domowników. Jeżeli któryś z domowników ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie należy zainwestować w dom parterowy, który nie będzie posiadał jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, nad którymi dobrze jest się wcześniej zastanowić są między innymi: usytuowanie garażu, liczba łazienek, a także wielkość pomieszczeń gospodarczych.