12 mar

Ogrzewanie przy pomocy pelletu – zalety

Większość osób do ogrzewania swojego domu używa węgla Jest to stosunkowo oszczędna metoda grzewcza, która niestety jest wyjątkowo szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Szczególnie w sytuacji, kiedy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w nie małej mierze przyczynia się do powstawania smogu, który może powodować dużo schorzeń, bądź przyczynić się do ich powstania. Przez coraz gorszy stan powietrza, coraz więcej osób cierpi na astmę, zapalenie płuc. Wzrasta też liczba osób chorujących na nowotwory cechujące się wyjątkową złośliwością.

Na dogrzewanie przy pomocy gazu mało kto jest w stanie sobie pozwolić, gdyż cena gazu stale rośnie, ponadto generuje to konieczność zamontowania instalacji gazowej, a nie wszędzie da się to tak prosto zrobić. Oczywiście jednym z najlepszych pomysłów jest pompa ciepła, jaka pozwala na ogrzanie zarówno domu, jak i wody w pełni ekologicznie. Energia pobierana ze słońca, gleby i wody sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z ogrzewaniem domu. Jednak wadą tego typu wyjścia jest stosunkowo wygórowana cena, która może nawet oscylować na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zatem to opcja dla najbogatszych
.
Obecnie rośnie liczba osób, które decydują się na ogrzewanie pelletem. Ta moda wyszła od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten sposób. To nic innego, jak małe wiórki i pozostałości po obróbce drzewa, czyli po prostu trocin. Te naturalne elementy składowe wytwarzają mniejszą emisję spalin, ale nie są ich całkowicie pozbawione. Podczas ich spalania również wytwarzany jest popiół, jaki może być wykorzystany jako doskonałej jakości nawóz. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, czy też 20 kg, przez co bardzo łatwo go przewieźć, jak i przechowywać w domu. Niewątpliwie jego zaletą jest czystość. W trakcie spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i pomieszczenia kotłowniczego i nie jest konieczne częste sprzątanie. To wyjątkowo dobra opcja, dla osób które są zapracowane. Pellet jest także zalecany, jako sposób ogrzewania dla osób cierpiących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Wybierając ten sposób ogrzewania, trzeba wymienić piec. Do tego materiału dedykowane są specjalistyczne kotły na pellet. Pozwalają one na spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet występuje w różnej wielkości, dzięki temu może się zmieścić nawet w bardzo niewielkich kotłowniach. Obecnie na rynku jest ogromny wybór pieców, które posiadają różnorodne funkcje.

Zastosowanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niewykonalne w przypadku pieców zasilanych węglem. Decydując się na tę metodę ogrzewania należy przede wszystkim zakupić pellet bardzo wysokiej jakości, czyli taki, który posiada małą wilgotność. Nie może ona przekraczać 10%. Powinien być certyfikowany, wówczas mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Dobrej jakości pellet jest bardziej wydajny przez co można używać go o wiele dłużej. Warto wydawać pieniądze na materiał dobrej jakości.

Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A wydane pieniądze powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie domu przy użyciu pelletu, jest bardzo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy rekomendują taką metodę grzewczą i zachęcają osoby wahające się, aby jej spróbowały.