13 lut

Porządek w niewielkiej łazience

Często pojawia się zdanie, że mogę nie mieć świetnej kuchni, salonu czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w idealnym stanie. W łazience spędzamy zazwyczaj naprawdę dużo swojego czasu, szczególnie my, dziewczyny, z tej przyczyny to miejsce musi być odpowiedzią na nasze najwyższe potrzeby. Ma być przestrzeń na każdy drobiazg i także na wymarzoną wannę. Która z pań nie marzy o zrobieniu sobie raz na jakiś czas gorącej kąpieli z pachnącym płynem mając obok siebie lampkę wina? Prawdę mówiąc nawet małe łazienki da się zaaranżować w taki sposób, żeby znalazło się miejsce na wszystko, czasem jednak ta wanna się nie zmieści i trzeba zainwestować w prysznic. Ale i tu da się poczarować kupując taki z hydromasażem, czy też z wbudowanym wodoodpornym radiem.
Tak czy siak aranżacja łazienki jest procesem czasochłonnym, ale w tym samym momencie przyjemnym i daje później sporo radości po wykonanej pracy. Należy jednakowoż nauczyć się paru podstawowych kwestii, które będą pomocne w ogarnięciu początków, które zagwarantują funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet jeśli jest ono strasznie ciasne.
W aranżacji niewielkiej łazienki niezwykle istotne będzie to, żeby zachować potrzebne odległości pomiędzy różnymi częściami wyposażenia. To znaczy, że m. in. przed umywalką potrzebujemy około 70cm, a przed toaletą powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją bezproblemowego poruszania się pomiędzy stojącymi tu urządzeniami. Przy ciasnych łazienkach można też zastanowić się nad kwestią, w którym miejscu postawić pralkę. Może jednak wygodniej będzie trzymać ją w kuchni, niż gdy miałaby nam wykorzystać cenne centymetry. Jeśli kuchnia to też nie jest dobry pomysł na taki sprzęt, to pralkę spróbuj umieścić w takim miejscu, żeby w stu procentach wykorzystać potencjał miejsca na jej powierzchni i ustawić tam kilka przydatnych przedmiotów albo kosmetyki. Zastanów się też nad pralkami napełnianymi od wierzchu. Fakt faktem niczego na niej nie ustawisz, jednak także nie będziesz potrzebować miejsca na otwarcie drzwiczek. Podobny kłopot jak w przypadku pralki jest z koszem na brudne ciuchy, który śmiało możemy przenieść do sypialni.
W sytuacji posiadania ciasnej łazienki będzie dość ważne to, żeby ją wizualnie powiększyć, dlatego właśnie dużych przedmiotów jak wanna czy prysznic raczej nie umieszczaj na wprost wejścia, bo to optycznie znacznie to miejsce pomniejszy, a z kolei okno na końcu zdecydowanie pogłębi wizualnie to miejsce, fakt jest taki, że okna w tym pomieszczeniu ciągle należą do rzadkości, gdy je masz, to w całości użyj jego potencjał. Jeżeli go nie ma, to uzupełnij tę dziurę dużym lustrem, które dodatkowo porządnie oświetlisz. To samo będzie w przypadku dobrania barw – im ciaśniejsza przestrzeń, tym jaśniejsze kolory, które powiększą minimum wzrokowo mikroskopijną łazienkę.
Nie zapomnij, że perfekcyjnym rozwiązaniem przy niewielkich łazienkach jest pomysł braku zamontowania zwyczajnego prysznica, rozwiązaniem będzie za to ustawienie szyby od ziemi do sufitu, która oddzieli połowę kąpielową od codziennej. Pamiętaj, iż szkło i dość jasne kolory dodadzą Twojej łazience nie tylko parę dodatkowych, optycznych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale i zagwarantują jej lekkość i zgrabność, co przy tak małych przestrzeniach jest niezwykle istotne. Nie bój się też eksperymentowania z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!