3 lip

Projektowanie wnętrz na własną rękę

Projektowanie wnętrz jest niebywale atrakcyjną czynnością. Można, a nawet należy zaliczyć ją do prac twórczych. Pokoje, łazienki, kuchnie, strychy, balkony, garaże … ich wnętrza aż proszą się o twórczą inwencję. Wykorzystywanie niekonwencjonalnych rozwiązań, to pole do popisu nieszablonowo twórczych projektantów. Na przykład, zamiast mebli można wykorzystać skrzynki drewniane, które znakomicie je zastąpią. Można użyć skrzynek z odzysku, co ma swój urok, ale również interesujące są skrzynki nowe, pachnące jeszcze świeżym drewnem. Owszem — drewno musi być sezonowane by nadawało się do meblowania jednak przecież nie zawsze.

Zależy, do czego je zastosujemy. Jeżeli skrzynki nie były drogie, możemy je co jakiś czas wymieniać i zawsze będą olśniewać i sprawiać niesamowite wrażenie. Istnieją zleceniodawcy, którzy cenią jednak tradycję i jakiekolwiek ekstrawagancje ich nie kręcą. Wówczas projektant kieruje się wybiegiem i sprytnie forsuje swój punkt widzenia. Z biegiem czasu rozwiązanie takie staje się tradycyjne i klient jest już w pełni zadowolony. Nowoczesne projektowanie wnętrz powinno opierać się nie tylko na modzie, ale także na zdrowym rozsądku. Klienci nie kupią przecież czegoś, co nie będzie nadawało się do użytku. Liczy się zatem przede wszystkim użyteczność i niezawodność. Mebel — z odzysku czy nie — powinien nadawać się do tego, do czego jest przeznaczony, czyli do przechowywania różnych rzeczy w rozmaity sposób. I tak na przykład stół musi być stabilny i nie może narażać użytkownika na ryzyko spadnięcia jego cennych przedmiotów, które zostały na danym stole położone. Podobnie sprawa wygląda w przypadku łóżek. Nawet te zrobione z palet mogą być wygodne i zupełnie nie przypominać swojej pierwotnej funkcji. Pamiętajmy, że każde nowatorskie rozwiązanie może mieć w przyszłości swoje miejsce. Wynalazczość jest, jak wiadomo, ryzykowna i z jednej strony może zakończyć się fiaskiem, zaś z drugiej — przynieść szalone korzyści. Artystą może zostać każdy, kto nie boi się szukać i stosować nowatorstwo tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy. Oczywiście należy pamiętać o smaku i nie forsować szokujących rozwiązań. Chociaż niektóre szokujące niegdyś rozwiązania, dzisiaj są normą i nie dziwią kogokolwiek.

Najważniejsza jest oczywiście funkcjonalność. W naszym wnętrzu powinniśmy czuć się komfortowo i korzystać z niego bez ograniczeń. Również zapraszani goście muszą mieć wrażenie przyjemnie spędzonego czasu. W przeciwnym razie zszokowani goście już do nas nie przyjdą i jak durni zostaniemy sami z całym przyjęciem. Pozytywne wrażenie to nie tylko pochwały, którymi obsypią nas przybyli. Może okazać się, że niektóre rozwiązanie dostrzeżone u nas — znajomi wykorzystają u siebie. I to będzie najlepszy dowód na to, że faktycznie coś się im u nas podobało i ich pochwały nie były jedynie pustymi komplementami. Pięknie i funkcjonalnie zaprojektowane /i wykonane/wnętrze to źródło wielu korzyści. Mile w nim odpoczywamy i cieszymy się zawsze miłym towarzystwem, które nas odwiedza.