13 lut

Twoje życie jest w salonie

W którym miejscu własnego domu spędzasz najwięcej czasu? Jeśli Twoje odpowiedź to: salon, to jesteś we właściwym miejscu, a jeśli nie, to poczytaj niżej wypisane porady, jak zaaranżować ten pokój, by to właśnie to miejsce było dla Ciebie bardzo przytulne. Aranżacja salonu to jedno z najfajniejszych działań podczas urządzania mieszkania. Dlaczego? Bo to przestrzeń wypoczynku i nie tylko sama czynność urządzania będzie Ci sprawiała przyjemność, ale potem będziesz z tego miejsca korzystać w czasie wolnym. Od czego wystartować?
Nie zapominaj o tym, że na perfekcyjny wygląd tego pokoju składają się nie tylko fotele, regały i stoły i barwa ścian. Do tego dochodzą: podłoga oraz to, co na niej się znajduje, różne dodatki – ramki na zdjęcia, obrazy, etc. A zatem niezwykle istotną regułą jest perfekcyjna zasada złotego środka. Istotne, żeby nie przegiąć w żadną stronę. Salon bez dodatków będzie nieprzyjazny i niechętnie spędzisz w nim swój czas relaksu, z kolei przeładowany bibelotami stłumi Cię i nie będzie się dało skoncentrować na jednej czynności i zrelaksować. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy uznasz, że w takich przestrzeniach czujesz się naprawdę świetnie. Salon to wszakże ma być Twoja przestrzeń – co jednak trzeba podkreślić, takich osób jest zdecydowanie mniej. Do tego wszystkiego dodaj rozkład okien i drzwi oraz ogólny rozkład mieszkania. Niektórzy będą potrzebowali poradzić sobie z zagospodarowaniem przestrzeni łącznie z jadalnią, a inni takiego problemu nie będą mieli, ponieważ jadalnia usytuowana jest w innym miejscu. Nikt nie gwarantował, iż aranżacja salonu to banalna sprawa.
Zastanów się wraz z całą rodziną, na jakich strefach zależy Wam najbardziej i do jakich celów duży pokój ma Wam się przydać najbardziej. Czy jesteście zapalonymi kinomaniakami i najbardziej sprawdzi się u Was miejsce na ścianie na porządne kino domowe, czy może jednak musicie zaprojektować sobie w tym pokoju zgrabną czytelnię. Z kolei jeśli w Waszym domu będą królować puzzle i planszówki, to potrzebujecie dużego trwałego stołu i kilku wygodnych szafek. W salonie może też pojawić się komfortowa sofa, najlepiej rozkładana, która będzie służyła za ekstra miejsce noclegowe w sytuacji jeśli zapraszacie na nocleg rodzinę czy znajomych, albo wpadną bez zapowiedzi.
Niezwykle istotne jest to, żeby wygospodarować w salonie różne strefy w zależności od potrzeb – na czym Wam głównie zależy na to wygospodarujcie więcej miejsca, ale nie może być tak, że wzajemnie się one przenikają. Kino domowe tuż obok miejsca na czytanie książek się ze sobą kłóci. Tak samo jak kącik zabaw dla najmłodszych obok biurka do pracy czy nauki. Jeśli ma się też w przestrzeni salonu znaleźć jadalnia, to zdecydowanie powinna być odseparowana od miejsca nauki czy pracy, by osoby spacerujące ze swoimi porcjami żywności nikomu nie zawadzały w wykonywaniu zadań.
Nie zapomnijcie, że jeśli poruszamy kwestię kolorów, to dobrze, kiedy zaprowadzi się porządek, nie zaszkodzi jedna ściana pomalowana na wyrazisty kolor, aczkolwiek powinno to być miejsce w miarę neutralne, w którym kąt dla siebie znajdzie każdy mieszkaniec. Dlatego sugeruje się barwy pastelowe, a odradza ciemne, i kolor biały bez żadnych przełamań, gdyż to miejsce nie może być kojarzone z czymś bardzo sterylnym, tylko raczej przyjaznym i ciepłym.