13 lut

Zalety rekuperacji

Codziennie słyszy się komunikaty o wysokim zapyleniu i zanieczyszczenia powietrza. Smog stał się nieodłącznym elementem życia w mieście. Jak powszechnie wiadomo jest on niezwykle szkodliwy i powoduje wiele chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy odpowiada m. in. ogrzewanie domu za pomocą słabej jakości węgla, czy tez palenie śmieci, jak i plastiku. Pomimo kar nakładanych przez instytucje państwowe nie można zauważyć znaczącej poprawy. Nowe piece posiadają już filtr, który pozwala na oczyszczanie. Dzięki temu do atmosfery przedostaje się mniej trujących związków. Jednak nadal wiele osób korzysta ze starego typu pieców oraz paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.
Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery jest rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyskać ciepło. Stosowana jest przy użyciu rekuperatorów oraz kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę, która kontroluje nawiew i usuwanie z pomieszczeń zanieczyszczeń. Zatem zużyte brudne powietrze jest oczyszczane, co pozwala również na odzyskanie części ciepła. Wpływa to na zmniejszenie rachunków za energię oraz zdrowszą atmosferę w domu.
Coraz więcej osób zmaga się z alergiami, które mogą przyczyniać się do powstania astmy. Doskonałym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. To także brak roztoczy czy wirusów. Dzięki tej funkcji nie ma konieczności otwierania latem okien, aby przewietrzyć mieszkanie czy dom. Szczególnie w sezonie gdy jest dużo komarów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które jest szczególnie niebezpieczne dla uczulonych dzieci.
Odpowiednia wentylacja sprawia, że pranie szybciej schnie, tak samo jak podłogi po umyciu. Istnieje również możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje tj. dogrzewanie, czy też chłodzenie. Warto zauważyć, że budynki, które posiadają rekuperację łatwiej sprzedać, a ich wartość jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej funkcji.
Jeżeli planuje się budowę domu pasywnego lub energooszczędnego powinno się wiedzieć, że w obu przypadkach niezbędne jest zamontowanie tego systemu. To także oszczędność na energii i niższe rachunki, które niewątpliwie są dużą zaletą. Ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to także ochrona środowiska i ekologia. Dbanie o środowiska i jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Bardzo często rekuperacja jest postrzegana jako niezwykle droga, na którą mogą sobie pozwolić najbogatsi, jednak nie jest to prawdą. Instalacja doskonałej jakości urządzeń to niecałe 20 tys. złotych. Jednak już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Warto zatem zastanowić się, czy rekuperacja to zbędny luksus, czy też obowiązek wobec środowiska i społeczeństwa. Warto sobie uświadomić, że rekuperacja jest niezbędna.